Czy ślad wodny stanie się nową powszechną miarą?
Rosnące znaczenie czynników ESG i wyraźny zwrot biznesu w stronę zrównoważonego rozwoju sprawiają, że przedsiębiorstwa przykładają coraz większą wagę do monitorowania swojego wpływu na otoczenie. Nowe regulacje oraz obowiązki informacyjne w tym zakresie dodatkowo przyspieszają ten trend.
Jedną z najpopularniejszych miar wpływu firm na środowisko jest ślad węglowy. Nie jest to jednak wskaźnik kompletny. Jego dobrym uzupełnieniem może być ślad wodny.
Ślad węglowy to wskaźnik wyrażający całkowitą ilość gazów cieplarnianych wytwarzanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną jednostkę lub organizację, włączając w to także emisje powstałe w łańcuchu dostaw, przeliczane na ekwiwalent CO₂. Jego znaczenie gwałtownie wzrosło od momentu wejścia w życie porozumienia paryskiego w 2016 r., które ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia. Ślad węglowy stał się kluczowym narzędziem do monitorowania postępów w redukcji emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych. Niemniej jednak, choć jest to narzędzie użyteczne, nie jest w stanie w pełni uchwycić złożonego wpływu działalności człowieka na środowisko.
Działalność przedsiębiorstw, w szczególności w takich sektorach, jak przemysł, transport czy rolnictwo, wiąże się bowiem nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta