Może jednak jednolite stanowisko sędziowskie?
Wszyscy sędziowie byliby sędziami sądów powszechnych, z jednakowym statusem.
Trwają ponoć prace nad nowy regulacjami dotyczącymi ustroju sądów powszechnych. Zarazem nie ustaje spór między starymi i nowymi sędziami o prawidłowość ich powołań. Wydaje się, że jednym ze skutecznych sposobów na jego rozwiązanie może być wprowadzenie jednolitego stanowiska sędziowskiego. Jest postulowane od lat, a w obecnej sytuacji wydaje się ono remedium na pogłębiającą się wojnę sędziów i pogorszenie wyników pracy sądów.
Jak donoszą media, powstała komisja kodyfikacyjna dotycząca ustroju sądów powszechnych. Trochę to zaskakujące, bo przecież w Ministerswie Sprawiedliwości działa od lat departament legislacyjny mający w swoich obowiązkach sprawy ustrojowe. Nie wiem zatem, czy chodzi tu o stworzenie konkurencyjnego organu czy też jakiś podział ich zadań. A może chodzi tylko o szumne zapowiedzi i ładne zdjęcia na stronie internetowej. Czas pokaże. Niemniej warto może przy tej okazji przypomnieć postulowane już od lat jednolite stanowisko sędziowskie. Być może któryś z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta