Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?

24 kwietnia 2024 | Rzecz o prawie | Paweł Krekora

Przerzucenie całości problemu na sądy oznacza, że uporamy się z nim może dopiero w ciągu kilkunastu lat. Nie napawa to nikogo optymizmem.

Wiele miejsca w przestrzeni medialnej poświęca się ostatnio kwestii ustawowego uregulowania kredytów frankowych. Są opinie, że nie ma możliwości zajęcia się tym zagadnieniem (ostatnia wypowiedź dr A. Wiewiórowskiej-Domagalskiej dla serwisu prawo.pl, „Czas na ustawę frankową minął, trzeba usprawnić orzekanie”), ale też wskazujące na zasadność podjęcia tematu kompleksowo (H. Walczewski w publikacji w „Rzeczpospolitej” z 10 kwietnia, „Mała czy duża ustawa frankowa”).

Posługując się nomenklaturą sędziego Walczewskiego, należałoby wskazać, że pani pełnomocniczka ministra sprawiedliwości do spraw ochrony konsumenta wskazuje na zasadność i możliwość wprowadzenia regulacji o zakresie „małej” ustawy, tj. usprawniających postępowanie z naciskiem na promocję ugód. Pan sędzia skłania się natomiast ku znacznie szerszej opcji. A może istnieje jakieś rozwiązanie pośrednie?

Kredyty dotknięte wadą prawną

Nie budzi już żadnych wątpliwości, że w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE oraz sądów polskich zdecydowana większość kredytów konstrukcyjnie odwołujących się do walut obcych dotknięta jest wadą prawną w postaci postanowień przeliczeniowych (kursy z tabeli banków przy bliżej niezdefiniowanej w umowie metodyce tworzenia) lub nienależytego poinformowania konsumentów o ryzyku związanym z produktem tego rodzaju. Większość judykatury nie ma również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12857

Wydanie: 12857

Spis treści
Zamów abonament