Rien ne va plus
Losowanie spraw w sądach jest niekonstytucyjne i nietransparentne
Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów definiuje SLPS jako „system teleinformatyczny służący do losowego przydziału spraw i zadań sądu, działający w oparciu o generator liczb losowych (System Losowego Przydziału Spraw)”. Losowy przydział spraw w sądach wprowadzony od 2018 r. jest oparty na niejasnym algorytmie i powinien zostać niezwłocznie zniesiony.
Transparenty, jasny i przejrzysty przydział spraw w sądzie jest gwarancją dla obywatela prawa do niezawisłego i bezstronnego sądu. Tym bardziej że losowy przydział spraw może jednocześnie pogłębiać zróżnicowanie obciążenia sędziów pracą, co może stanowić istotne zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej i gwarancji rzetelnego procesu.
Gwarancja prawa do ustawowego sędziego
Przydział spraw w sądzie wbrew opinii nie jest bynajmniej rzeczą techniczno-informatyczną. Z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP oraz z art. 6 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności wynika prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Fundamentalnym aspektem rzetelnego procesu jest także prawo do ustawowego sądu. Dzięki istnieniu gwarancji ustawowego sędziego można uniknąć niebezpieczeństwa, że władza wykonawcza poprzez różnego rodzaju manipulacje będzie wywierać wpływ na organy władzy sądowniczej i poprzez wybór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta