Zyski lepiej wypłacić przed przekształceniem
Planując przekształcenie spółki jawnej w spółkę będącą podatnikiem CIT, warto uwzględnić fakt, że zyski wypracowane w ramach spółki jawnej, a wypłacone po przekształceniu mogą być ponownie opodatkowanie po stronie wspólników.
Od 1 stycznia 2021 r. spółka jawna może stać się podatnikiem CIT, jeżeli w składzie wspólników nie znajdują się wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka nie złoży w terminie, tj. przed rozpoczęciem roku obrotowego, informacji CIT-15J. Jeśli spółka jawna nie jest podatnikiem CIT, to wspólnicy takiej spółki opodatkowują dochody uzyskane z prowadzonej za jej pośrednictwem działalności na bieżąco – poprzez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym.
Z tego wynika, że nawet w przypadku niewypłacenia zysku spółki jawnej jest on opodatkowany po stronie wspólników. Jeśli zatem dojdzie do przekształcenia spółki jawnej w spółkę będącą podatnikiem CIT (np. spółkę z o.o., spółkę komandytową), a wypracowany przez tę spółkę jawną zysk zostanie wypłacony wspólnikom po przekształceniu, to czy będzie on ponownie opodatkowany jako dywidenda?
Kwalifikacja zysku
W przypadku wypłaty przez spółkę przekształconą kwot wypracowanych przez spółkę jawną (a więc przed przekształceniem), a co za tym idzie – jeszcze przed dniem uzyskania statusu podatnika CIT, wypłacone zyski będą pochodzić z okresu, w którym spółka była transparentna na gruncie podatku dochodowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta