Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aż dwa minimalne podatki dochodowe dla największych polskich firm

03 czerwca 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Konrad Medoliński Aleksandra Szymańska

Pomimo braku wdrożenia przepisów krajowych polskie spółki mogą podlegać globalnemu podatkowi. Jest to bowiem podatek co najmniej unijny, który krajowy przedsiębiorca może płacić w innym państwie UE.

Wraz z początkiem tego roku, po dwuletnim okresie zawieszenia, rozpoczął się okres stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w art. 24ca ustawy o CIT. Również 1 stycznia upłynął termin wdrożenia postanowień dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 15 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii (dalej: dyrektywa) przez państwa członkowskie, wyznaczony najpóźniej na 31 grudnia 2023 r.

Przepisy w zakresie globalnego podatku minimalnego nie zostały jeszcze w Polsce wdrożone, ale wreszcie światło dzienne ujrzał długo oczekiwany projekt przepisów krajowych w tym zakresie. Pomimo braku wdrożenia przepisów krajowych polskie spółki mogą podlegać podatkowi. Dlaczego? Jest to bowiem podatek co najmniej unijny, który polski przedsiębiorca może płacić w innym unijnym państwie. Jeżeli dany kraj członkowski UE wdrożył już regulacje dotyczące podatku globalnego, a właścicielem polskiego podatnika jest spółka matka z siedzibą w danym kraju, to istnieje prawdopodobieństwo, że w budżecie polskiego podatnika powinno znaleźć się również miejsce na zapłatę minimalnego podatku globalnego.

Pomimo podobnej, niekiedy wprowadzającej w błąd, nazwy tych podatków, charakterystyka ich podobieństw może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12888

Wydanie: 12888

Spis treści
Zamów abonament