Jak zakwalifikować wydatki związane z projektem deweloperskim
Rozważając czy dane wydatki i opłaty stanowią koszty bezpośrednie, należy ocenić, czy możliwe jest osiągnięcie skonkretyzowanego przychodu bez ich poniesienia. Większość wydatków mających ścisły związek z procesami inwestycyjnymi może zostać uznana za koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 marca 2024 r. (III SA/Wa 2491/23).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła spółka celowa powołana do realizacji projektu inwestycyjnego, obejmującego zabudowę mieszkalną wraz z częścią usługową oraz niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Ze względu na specyfikę branży deweloperskiej i profil funkcjonalny spółki jako spółki celowej uzyskuje ona wsparcie specjalistyczne od innych podmiotów m.in. od udziałowca mającego odpowiednie zasoby i koordynującego działalność spółki celowej. W związku z realizacją projektu inwestycyjnego spółka ponosi szereg kosztów związanych z projektem, m.in. wydatki na nabycie gruntu, opłatę za poręczenie związane z projektem, podatek od nieruchomości, wydatki na usługi marketingowe i reklamowe czy też wydatki na usługi wsparcia o charakterze administracyjnym.
W związku z tym spółka zwróciła się do dyrektora KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia czy ponoszone przez nią koszty związane z realizacją projektu inwestycyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta