Faktura dla nabywców z zagranicy poza KSeF
Dotychczasowa faktura dokumentująca WDT lub eksport usług będzie mogła stanowić wizualizację faktury ustrukturyzowanej, ale konieczne bedzie umieszczenie na niej kodu QR.
Po wejściu w życie przepisów wprowadzających obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), co zostało zapowiedziane na 1 lutego 2026 r., podmioty zagraniczne mające w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej będą zobowiązane do korzystania z KSeF, jeżeli to stałe miejsce będzie uczestniczyło w transakcji. W przypadku jednak, gdy faktura ustrukturyzowana (e-faktura) będzie dokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) czy eksport towarów lub usług, e-faktura nie będzie udostępniana zagranicznemu kontrahentowi (nabywcy) w KSeF. Jej wizualizacja będzie mu przesyłana/udostępniana w sposób z nim uzgodniony.
Jaki dokument
Obecny kształt regulacji dotyczących KSeF spowodował, że pojawiły się wątpliwości odnośnie do tego, jaki dokument może stanowić wizualizację e-faktury oraz czy (i jakie) dodatkowe informacje mogą być na niej zawarte. Do ww. kwestii odniósł się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 9 kwietnia 2024 r. (0114-KDIP1-2.4012.16.2024.1.SST).
Rozstrzygnięcie dotyczyło niemieckiej spółki mającej w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, która powzięła wątpliwości, czy po wejściu w życie obowiązkowego KSeF będzie mogła traktować dotychczas wystawiane faktury jako wizualizacje e-faktur wystawianych w KSeF i tak jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta