Uśmiech rozgania ciemne chmury

03 czerwca 2024 | Sport | Kamil Kołsut
Novak Djoković grał do 3.06 nad ranem - to rekord Roland Garros
autor zdjęcia: EMMANUEL DUNAND / AFP
Iga Świątek pokonała Anastazję Potapową w 40 minut. To najszybszy mecz głównego turnieju, odkąd Opta zbiera takie dane, czyli od 2015 r.
autor zdjęcia: Dimitar DILKOFF / AFP

Iga Świątek wygrała z Anastazją Potapową 6:0, 6:0 i po turbulencjach podczas meczu z Naomi Osaką idzie już przez tegoroczny Roland Garros jak burza. Hubert Hurkacz przez tydzień toczył walkę nie tylko z rywalami, ale także deszczem.

Polka potraktowała Rosjankę surowo. To był mecz błyskawiczny i niektórzy kibice nie zdążyli jeszcze usiąść na trybunach, kiedy tenisistki schodziły już do szatni.

Świątek zdobyła 48 punktów, a Potapowa – 10. Polka nigdy spotkania na nawierzchni ziemnej nie rozstrzygnęła szybciej. Jej dotychczasowy rekord to 46-minutowy mecz z Karoliną Pliskovą, który rozegrała trzy lata temu w Rzymie.

Świątek odniosła jednocześnie najszybsze zwycięstwo w głównym turnieju Roland Garros co najmniej od 2015 roku, bo wtedy takie dane zaczęła zbierać Opta. Nasza tenisistka jest dopiero trzecią zawodniczką w erze open – obok Gabrieli Sabatini (1992–1993) i Mary Pierce (1993–1994) – która w dwóch kolejnych turniejach wygrała co najmniej jeden mecz 6:0, 6:0.

– Grałam solidnie oraz efektywnie. Nie traciłam zbędnych punktów i cieszę się, że zachowałam dyscyplinę oraz trzymałam się mojej taktyki na mecz – przyznaje Polka. – Nie było na korcie żadnej sytuacji, kiedy nie czułabym kontroli, co było komfortowe. Cieszę się, że zapracowałam na taki wynik i pozostałam w optymalnym skupieniu.

Świątek teraz zmierzy się z Marketą Vondrousovą. Obie premierowo spotkały się cztery lata temu w pierwszej rundzie Roland Garros, który Polka później wygrała. – Rok wcześniej była w finale, więc nie myślałam wówczas, że mam dobre losowanie. Grałam bez oczekiwań. Teraz zmieniło się...

Wydanie: 12888