CIT od przerzuconych dochodów – z czym mierzy się polski podatnik
Mimo znowelizowania przepisów konstrukcja podatku od przerzuconych dochodów nadal jest bardzo skomplikowana, wymaga wiedzy o rozliczeniach zagranicznego podmiotu i gromadzenia obszernej dokumentacji.
Podatnicy ponoszący koszty na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych musieli pierwszy raz zmierzyć się z podatkiem od przerzuconych dochodów w rozliczeniu za rok podatkowy 2022. Pomimo krótkiego czasu obowiązywania przepisy były już raz nowelizowane celem ich doprecyzowania. W wielu obszarach nowelizacja nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów.
Nowa danina, ten sam cel
Podatek od przerzuconych dochodów został wprowadzony jako kolejny instrument mający przeciwdziałać agresywnej optymalizacji podatkowej. Uznaje się, że szczególną przestrzeń do unikania opodatkowania stwarzają transakcje dotyczące płatności pasywnych. Nadrzędnym celem było zatem wprowadzenie mechanizmu, który będzie skutecznie przeciwdziałał sztucznemu obniżaniu podstawy opodatkowania. Takie obniżenie może nastąpić poprzez rozliczanie w kosztach przez polskiego podatnika płatności, które transferowane są do zagranicznych podmiotów, powodując przy tym brak ich opodatkowania lub istotnie niższe opodatkowanie niż w Polsce.
Analogiczny cel przyświecał uchylonemu już art. 15e ustawy o CIT, który dotyczył limitowania w kosztach podatkowych wybranych płatności o charakterze pasywnym, ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych. Przepis ten był szeroko krytykowany, stąd celem nowelizacji było stworzenie mechanizmu bardziej ukierunkowanego na płatności (dochody)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta