Jak rozliczyć VAT przy wniesieniu aportu
Podstawą opodatkowania VAT wniesienia aportem nieruchomości jest wartość emisyjna, a nie nominalna akcji.
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 maja 2024 r. (C‑241/23).
Stan faktyczny
Spór prawny leżący u podstaw wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczył odmowy przez organ podatkowy uwzględnienia dokonanego przez spółkę odliczenia kwot VAT wskazanych na fakturach wystawionych z tytułu wkładów niepieniężnych w postaci nieruchomości wniesionych przez spółki.
Spółka podwyższyła kapitał zakładowy poprzez wkłady niepieniężne pochodzące od dwóch innych spółek. Konkretnie, obie te spółki zawarły z tą pierwszą kilka umów, których przedmiotem było przeniesienie należących do nich nieruchomości i wniesienie wkładu pieniężnego w zamian za akcje. W deklaracjach VAT spółka uwzględniła kwotę VAT i kwotę netto widniejącą na fakturach dotyczących wniesienia nieruchomości aportem. Kwoty te zostały obliczone na podstawie wartości emisyjnej akcji spółki otrzymanych w zamian za te wkłady.
Organ podatkowy uznał, że podstawę opodatkowania VAT wkładów wniesionych w ramach podwyższenia kapitału spółki należy obliczać z uwzględnieniem wartości nominalnej akcji spółki, a nie ich wartości emisyjnej. Organ ten zakwestionował zatem prawo spółki do odliczenia VAT dotyczącego tych wkładów i odpowiadającego kwocie przewyższającej kwotę obliczoną od wartości nominalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta