Odpady opakowaniowe – nowe wyzwania dla Polski w zakresie gospodarowania odpadami
24 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Sektor opakowań w Polsce czekają duże zmiany w celu sprostania obowiązkom, które nakładają unijne przepisy.
W ostatnim czasie temat gospodarowania odpadami jest szczególnie istotny na arenie międzynarodowej, z uwagi na fakt, iż odpady, a w szczególności te pochodzące z opakowań, odgrywają kluczową rolę w przemyśle i oddziałują na klimat. Europejski Zielony Ład stawia wyzwania w celu wypracowania efektywnych strategii gospodarowania takimi opadami. Przewiduje się, iż w sytuacji, gdy polityka dot. odpadów opakowaniowych będzie kontynuowana w obecnym kształcie, to blisko 50 proc. odpadów opakowaniowych będzie pochodziło z tworzyw sztucznych. Z uwagi na to, niezbędne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków prawnych, które będą stosowane przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Rozwiązaniem powyższego problemu jest przyjęte przez Parlament Europejski rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych zmieniające Rozporządzenie (UE) 2019/1020 i Dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylające Dyrektywę 94/62/WE (tzn. Packaging and Packaging Waste Regulation, dalej: „PPWR”).
PPWR po jego zatwierdzeniu przez Radę Unii Europejskiej i publikacji w dzienniku urzędowym, będzie bezpośrednio wiążące dla wszystkich krajów UE. PPWR będzie miało zastosowanie do podmiotów mających siedzibę w Unii Europejskiej, jak również do podmiotów importujących opakowania z UE i będzie obejmowało wszystkie opakowania, niezależnie od zużytego materiału. Tym razem ustawodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta