Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice transferów na rzecz wspólników w spółkach kapitałowych

14 czerwca 2024 | Biznes | Paweł Szumowski Krzysztof Libiszewski

Przepisy Kodeksu spółek handlowych o ochronie kapitałów własnych spółek, definiują granice transferów na rzecz wspólników i akcjonariuszy spółek kapitałowych. Czy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej mogą otrzymywać transfery ze spółki łatwiej niż wspólnicy i akcjonariusze pozostałych spółek kapitałowych?

Z uwagi na szeroki zakres zagadnienia artykuł został podzielony na dwie odrębne części. W pierwszej części opiszemy ogólne zasady dokonywania przysporzeń z majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej na rzecz wspólników i akcjonariuszy oraz istotne aspekty związane z wypłatą dywidendy w tych spółkach. W części drugiej przedstawimy pozostałe zagadnienia dotyczące funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, w tym zasady umarzania udziałów i akcji, a także zaprezentujemy działanie mechanizmów chroniących majątek prostej spółki akcyjnej.

Jednym z podstawowych następstw posiadania przez spółki kapitałowe osobowości prawnej jest odrębność majątków wspólników i akcjonariuszy od majątku spółki. Odrębność ta jest naturalną zaletą, gdyż wspólnicy oraz akcjonariusze, co do zasady, nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Z drugiej strony wspólnicy i akcjonariusze muszą pamiętać, że nie mogą swobodnie korzystać z majątku spółki, w tym w szczególności nie mogą dokonywać na swoją rzecz przysporzeń jej kosztem w nieograniczonym zakresie.

Traktowanie spółki przez wspólników i akcjonariuszy jak studni bez dna ma swoje konsekwencje i warto znać granice, których nie należy przekraczać otrzymując transfery od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12898

Wydanie: 12898

Spis treści

Reklama

Zamów abonament