Atomowe opóźnienia mogą nas sporo kosztować
Każdy rok opóźnienia w podłączeniu do sieci dużej elektrowni jądrowej to większa emisja CO2. Może to oznaczać ok. 7,5 mld zł dodatkowych kosztów – mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny przedstawicielstwa EDF w Polsce.
Francuska oferta na budowę atomu z 2021 r. jest nadal aktualna?
W październiku 2021 r. EDF był rzeczywiście pierwszym oferentem, który złożył polskiemu rządowi wstępną ofertę na budowę od 4 do 6 reaktorów EPR dla polskiego programu jądrowego.
W listopadzie 2022 r. rząd polski ogłosił wybór partnera technologicznego i przemysłowego dla pierwszej lokalizacji w ramach cywilnego programu jądrowego, EDF przyjął do wiadomości stanowisko rządu w tej sprawie.
Nasza oferta, oparta w 100 proc. na europejskich technologiach EPR, nie była przedmiotem żadnych rozmów, a jej aspekty techniczne, przemysłowe, handlowe i finansowe nie zostały poddane analizie w ramach konkurencyjnej procedury przetargowej.
EDF zadeklarował od razu, że pragnie nadal wspierać polskie władze w ich wysiłkach na rzecz przyspieszenia realizacji programu jądrowego w ramach ścisłej współpracy między polskim i francuskim przemysłem. Podejście to ma tym większy sens w obecnym kontekście, w którym kwestie niezależności energetycznej i suwerenności znajdują się w centrum decyzji podejmowanych przez kilka krajów europejskich.
Niezależnie od tamtej decyzji polskiego rządu EDF jest obecny w Polsce i pracuje z polskim partnerami w ramach rozwoju europejskiego sektora energetyki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta