Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zmieniać minimalne wynagrodzenie?

14 czerwca 2024 | Prawo co dnia | Sławomir Paruch Michał Włodarczyk

Każdy wzrost najniższej płacy powinien być racjonalny, stopniowy i dokonywany z odpowiednim wyprzedzeniem, aby dać szansę firmom na przygotowanie się do zmienionych warunków prowadzenia działalności.

Wynagrodzenie minimalne to kluczowy element polityki społecznej i gospodarczej, który ma na celu zapewnienie pracownikom godziwego standardu życia. Wysokość minimalnych wynagrodzeń w poszczególnych państwach jest bardzo zróżnicowana. Najwyższe jest w Luksemburgu i wynosi 2459 USD.

Kolejne miejsca zajmują Holandia oraz Australia z wynagrodzeniami na poziomie odpowiednio 2326 USD i 2150 USD. Polska plasuje się w tym zestawieniu na 23. miejscu na świecie z płacą minimalną wynoszącą od 1 stycznia 2024 roku 4242 zł (1058 USD według kursu z 13 czerwca 2024 roku). Od 1 lipca wyniesie 4300 zł. Stawkę zamyka Nigeria z płacą minimalną na poziomie 68 USD.

Nowa dyrektywa UE

W niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) ustawowe wynagrodzenia minimalne są niskie w porównaniu z innymi płacami w gospodarce.

W 2018 roku w dziewięciu państwach członkowskich ustawowe wynagrodzenie minimalne nie zapewniało dochodu na poziomie progu zagrożenia ubóstwem dla osób żyjących w jednoosobowych gospodarstwach. Aby poprawić warunki życia i pracy, Unia Europejska zaproponowała dyrektywę 2022/2041 z 19 października 2022 roku w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Polska jest zobowiązana do jej wdrożenia do 15 listopada 2024 roku.

Wspomniane unijne regulacje mają na celu ustanowienie ram dotyczących adekwatności ustawowych wynagrodzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12898

Wydanie: 12898

Spis treści

Reklama

Zamów abonament