Spółka z o.o. - wypłata dywidendy
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia weszły w okres sprawozdawczy, który potrwa do końca czerwca. Podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinna zostać podjęta uchwała o podziale zysku albo uchwała o pokryciu straty.
Spółki powołane w celu prowadzenia działalności gospodarczej są nastawione na generowanie zysków. Nie zawsze jest on jednak osiągany i wówczas pojawia się strata. Bez względu jednak na to, czy osiągnięty został w roku obrotowym zysk, czy też poniesiona została w tym czasie strata - powinny zostać one rozliczone po jego zakończeniu. Organem uprawnionym do tego jest (zwyczajne) zgromadzenie wspólników, jeśli obowiązek ten nie został wyłączony spod jego kompetencji.
Prawo do zysku
Wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 191 § 1 kodeksu spółek handlowych [k.s.h.]). Prawo do zysku jest jednym z podstawowych uprawnień korporacyjnych każdego udziałowca i pozostaje pod ochroną prawną. Nie jest to jednak prawo bezwzględne i podlega ono ograniczeniom determinowanym interesem samej spółki. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością czynnikiem dominującym jest bowiem element kapitałowy, a nie osobowy. Realizacja majątkowych uprawnień udziałowców powinna uwzględniać więc nie tylko ich własny interes, ale także aktualne i przyszłe potrzeby spółki. O tym czy interes udziałowca w domaganiu się wypłaty dywidendy jest w danych okolicznościach uzasadniony bardziej niż akumulacja zysku w spółce,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta