Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak Kopernik hakownice dla Olsztyna zdobywał

14 czerwca 2024 | Rzecz o historii | Marek Kutarba
Inscenizacja historyczna na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie przygotowana przez Muzeum Warmii i Mazur w 500. rocznicę ataku krzyżackiego na miasto. Olsztyn, 26 stycznia 2021 r.
autor zdjęcia: PAP/Tomasz Waszczuk
źródło: Rzeczpospolita
Inscenizacja historyczna na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie przygotowana przez Muzeum Warmii i Mazur w 500. rocznicę ataku krzyżackiego na miasto. Olsztyn, 26 stycznia 2021 r.

W czasie wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519–1521 Mikołaj Kopernik zapisał się w kronikach jako sprawny administrator i obrońca Olsztyna

Mikołaj Kopernik znany jest przede wszystkim ze swoich naukowych dokonań. Mniej znanym faktem jest natomiast jego udział w wojnie polsko-krzyżackiej na początku XVI stulecia. Wojna ta trwała w latach 1519–1521 i zakończyła się słynnym hołdem pruskim w 1525 r. Zanim jednak do tego doszło, działania bojowe toczyły się ze zmiennym szczęściem. W jej trakcie Krzyżacy zajęli liczne miasta i osady, w tym Braniewo, które stało się następnie punktem wypadowym do ataków na Olsztyn czy Elbląg.

Kopernik: obrońca Olsztyna

W tym okresie administratorem Olsztyna był Mikołaj Kopernik, który funkcję tę objął (po raz drugi) w listopadzie 1520 r. Natomiast już 15 stycznia 1521 r. pod miasto podeszły wojska krzyżackie. Do pierwszego szturmu na miasto doszło 26 stycznia. Zaciężnymi wojskami krzyżackimi dowodził Wilhelm von Schaumburg. Szturm zakończył się niepowodzeniem, a Olsztyn został obroniony.

W wielu miejscach możemy natknąć się na informację, że Kopernik osobiście dowodził obroną Olsztyna. Najnowsze badania zdają się jednak temu przeczyć. Kopernik na pewno sprawował ogólny administracyjny nadzór nad obroną miasta. Nie dowodził jednak nad jego wojskową obroną. Najprawdopodobniej broniącymi miasta wojskami dowodził Henryk Peryk, który został starostą, czyli w tym przypadku wojskowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12898

Wydanie: 12898

Spis treści

Reklama

Zamów abonament