Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy inwestor musi płacić dwa razy za roboty budowlane?

14 czerwca 2024 | Biznes | Dorota Kęsik

Jeśli generalny wykonawca nie zapłaci podwykonawcom, kierują oni roszczenie o zapłatę przeciwko inwestorowi, nawet gdy brak jest do tego podstaw w przepisach regulujących umowę o roboty budowlane. Sądy rozstrzygają jednak na korzyść podwykonawców, na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Wzajemne rozliczenia inwestora, generalnego wykonawcy i zaangażowanych przez niego podwykonawców od dawna nastręczają trudności i stanowią kwestię problematyczną zarówno dla samego inwestora, jak i podwykonawców. Od lat niezmiennie scenariusz pozostaje ten sam: inwestor angażuje generalnego wykonawcę do wykonania inwestycji, zazwyczaj w formule „pod klucz”. Z oczywistych względów wszystkie niezbędne prace nie są wykonywane przez niego samodzielnie, część z nich podzleca podwykonawcom na podstawie osobno zawartej z nimi umowy, w której określa przysługujące im wynagrodzenie. Co istotne, inwestor nie uczestniczy w zawarciu takich umów i nie jest ich stroną.

1. Upadłość generalnego wykonawcy. Kto ma zapłacić podwykonawcom?

Podwykonawcy realizują podzlecone im prace na terenie budowy należącym do inwestora. W tym czasie inwestor wypłaca zazwyczaj generalnemu wykonawcy należne mu już wynagrodzenie. Pod koniec realizacji całej inwestycji zaczynają pojawiać się coraz większe trudności po stronie generalnego wykonawcy. Prace zaczynają być wykonywane z opóźnieniem, generalny wykonawca przestaje dotrzymywać uzgodnionych terminów, w trakcie częściowych kontroli lub wstępnego odbioru całości prac, inwestor odkrywa coraz większą ilość wad i usterek czy też inne braki.

Współpraca zaczyna układać się coraz gorzej, a ryzyko nieukończenia inwestycji staje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12898

Wydanie: 12898

Spis treści

Reklama

Zamów abonament