Polityka ESG dotyczy także podatków
Zachowanie transparentności podatkowej może świadczyć o rzetelności przedsiębiorcy i pozytywnie wpływać na jego wizerunek. Zmniejsza bowiem ryzyko gospodarcze nawiązywania kontaktów handlowych oraz współpracy z podmiotem nierzetelnym.
Z roku na rok aspekty środowiskowe, społeczne oraz związane z ładem korporacyjnym nie tylko zyskują na popularności, ale także stają się wymagane w strategii biznesowej. W związku z tym faktem wykreowano koncepcję ESG, czyli: environmental, social and corporate governance. Część przedsiębiorców zarzuca tej idei nakładanie na podmioty gospodarcze zbyt dużej liczby kolejnych obowiązków (w tym podatkowych). Inna grupa dostrzega jednak w ESG korzyści płynące z jej wdrożenia, tj. budowanie transparentności i ładu korporacyjnego, co niewątpliwie może stanowić wartość dodaną w przedsiębiorstwie.
Celem niniejszego artykułu jest omówienie roli i znaczenia polityki ESG w szeroko rozumianej tematyce podatkowej, zaczynając od podatków bezpośrednich, poprzez podatki pośrednie i inne, w tym majątkowe.
Szerzej niż CSR
Koncepcja ESG jest rozwinięciem koncepcji CSR, opierającej się na społecznej odpowiedzialności biznesu. ESG jest o wiele szerszym pojęciem i polega na spojrzeniu na zarządzanie nie tylko w aspekcie ekonomicznym, ale również środowiskowym, społecznym i korporacyjnym. Mowa więc tutaj o pewnym społecznym obowiązku podmiotów działających na rynku – powinny one realizować koncepcję zrównoważonego rozwoju, zwracać uwagę na potrzeby pracowników oraz klientów, a także zapewniać transparentność podatkową, która stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta