Kiedy Naczelny Sąd Administracyjny odrzuca skargę kasacyjną?
Skarga kasacyjna musi spełniać wymogi formalne określone w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Na co zwracać uwagę przygotowując skargę kasacyjną, tak by Naczelny Sąd Administracyjny nie miał podstaw do jej odrzucenia?
Jeśli wojewódzki sąd administracyjny wyda wyrok oddalający skargę, przysługuje nam siedmiodniowy termin na wniesienie wniosku o jego uzasadnienie. Następnie w terminie trzydziestu dni od doręczenia uzasadnienia mamy czas na wniesienie skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem wojewódzkiego sądu administracyjnego, który wydał zaskarżony wyrok.
Przymus adwokacki
Skarga kasacyjna jest sformalizowanym środkiem zaskarżenia wnoszonym od wyroków lub - gdy przewiduje to ustawa, od postanowień wojewódzkiego sądu administracyjnego. Ze względu na wysokie wymagania stawiane skardze kasacyjnej, ustawodawca wprowadził instytucję tzw. przymusu adwokackiego, czyli wymóg sporządzenia skargi kasacyjnej przez profesjonalnego pełnomocnika. Na etapie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego możemy uczynić to samodzielnie bez pomocy profesjonalisty. Jednak błędy popełnione przez sądem administracyjnym pierwszej instancji mogą być trudniejsze „do naprawienia” w samej skardze kasacyjnej. Natomiast w sytuacji braku prawidłowego umocowania profesjonalnego pełnomocnika lub nieprawidłowości związanej z opłatami skarbowymi oraz od opłat sądowych, sąd wezwie nas do uzupełnienia braków w ciągu siedmiu dni od doręczenia.
Wymogi formalne
Art. 176 Prawa postepowania przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) wyraźnie stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta