Miliardy z praw do emisji CO2 na transformację energetyczną
Na wpis do prac legislacyjnych rządu czeka projekt ustawy powołującej nowy fundusz z kwotą rzędu 100 mld zł do 2030 r. – informuje Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak wygląda bilans otwarcia pani pracy w NFOŚiGW po poprzednikach?
Na takie wnioski przyjdzie jeszcze czas. Obecnie czekamy na wyniki kontroli NIK i Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz dwóch audytów o charakterze przekrojowym. Pierwszy dotyczy wydatkowania środków z programów UE, a drugi – na zlecenie Ministerstwa Finansów – funkcjonowania kontroli zarządczej. Nie są to jednak audyty w rozumieniu zlecenia prac firmom audytorskim. Na bieżąco także przeglądamy sposób wydatkowania środków w funduszu, zarówno pod kątem celowości, jak i legalności. Kontrole NIK dotyczyły m.in. wykonania budżetu w 2023 r.
Czy to oznacza, że NFOŚiGW lub NIK skierują wnioski do prokuratury o zbadanie tych wątpliwości?
Jest za wcześnie, aby odpowiadać na to pytanie. Badamy konkretne tematy dotyczące dofinansowania zadań, danych umów oraz obszarów wsparcia. Będziemy wkrótce informować o wynikach.
Przejdźmy więc do bieżących zadań NFOŚiGW. Ogłaszają państwo start kolejnej edycji programu dotacji do domowej fotowoltaiki. Dlaczego szósta już edycja programu „Mój prąd” ruszy dopiero we wrześniu?
Wyciągamy wnioski z poprzednich lat. W 2022 r., w efekcie nakładania się na siebie różnych edycji programu, pracownicy Funduszu analizowali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta