Bez nowoczesnych badań nie pokonamy raka
Pacjentki chore na raka jajnika nie mogą w pełni korzystać z najnowszych terapii onkologicznych. Powód? Brak odpowiedniej diagnostyki molekularnej. W efekcie innowacyjne metody leczenia są niewykorzystywane.
– Nie może być mowy o nowoczesnym leczeniu bez właściwej diagnostyki – mówi Dorota Korycińska, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, i apeluje: – Pilnie potrzebujemy decyzji Ministerstwa Zdrowia zarówno w zakresie nowego świadczenia, jak i likwidacji istniejących, absurdalnych barier dla już refundowanych paneli genetycznych. Efektywne leczenie wymaga ścisłego współdziałania na poziomie diagnostyki i terapii, i to na jak najwcześniejszym etapie. Takie podejście pozwala leczyć chorych skuteczniej i jest bardziej opłacalne dla systemu opieki zdrowotnej. Chodzi o kompleksowe profilowanie genomowe, które umożliwia oznaczenie nawet kilkuset mutacji jednocześnie. Jest to szczególnie istotne dla pacjentek z rakiem jajnika, gdzie zmiany molekularne są licznie reprezentowane.
Wspólnie z klinicystami organizacje pacjentów postulują o możliwość wykonania badania metodą sekwencjonowania nowej generacji (NGS) z krwi obwodowej także w trybie ambulatoryjnym. Taki krok ograniczyłby koszty hospitalizacji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta