Nowe wymogi dla banków
Banki będą musiały tworzyć tzw. bufor antycykliczny, zatrzymując więcej kapitałów. Klienci nie odczują raczej tych wymogów, ale dywidendy mogą spaść.
Na ostatnim posiedzeniu Komitet Stabilności Finansowej przedstawił swoje rekomendacje co do wysokości tzw. bufora antycyklicznego. Ma on wynosić 1 proc. po upływie roku od wejścia w życie odpowiedniego rozporządzania oraz 2 proc. po dwóch latach.
Rozporządzenie ma wydać minister finansów, a jego przedstawiciel na posiedzeniu KSF przyjął to zalecenie i zadeklarował podjęcie działań legislacyjnych. Wszystko wskazuje na to, że nowe wymogi ostrożnościowe wejdą w życie jeszcze w rym roku.
Jakie koszty bufora?
W skrócie mówiąc, wskaźnik „bufora antycyklicznego” ma się odnosić do tzw. aktywów ważonych ryzykiem. Na koniec kwietnia 2024 r. wartość ekspozycji ważonej ryzykiem dla całego sektora to ok. 1,17 bln zł, 2 proc. tej kwoty przekłada się na ok. 23–24...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta