W jaki sposób samorząd może udzielić pomocy finansowej uczelni?
Brak jest podstaw do podejmowania przez radnych miejskich specjalnej uchwały w sprawie pomocy finansowej dla uczelni wyższej. Dla udzielenia dotacji podstawą będzie jedynie właściwe zaplanowanie wydatku w ramach uchwały budżetowej, z uwzględnieniem adekwatnej klasyfikacji budżetowej.
∑ Radni miejscy nowej kadencji zamierzają przyjąć uchwałę ws. udzielenia pomocy finansowej uczelni wyższej z naszego miasta, a równolegle ująć ten wydatek w ramach zmiany uchwały budżetowej 2024 – chodzi o dofinansowanie przebudowy pomieszczeń uczelni (wydatek ujęty w budżecie). Czy takie rozwiązanie prawne będzie legalne?
Ocena prawna podanego stanu faktycznego wymaga przypomnienia podstawowych zasad, jakimi winny kierować się organy władzy publicznej. Art. 7 Konstytucji RP stanowi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zasada ta jest adresowana m.in. do jednostek samorządu terytorialnego i działających w ich imieniu organów, co w przypadku jednostki samorządowej o statusie gminy dotyczy – rady gminy i wójta gminy. Zatem, z powyższego wynika wniosek, że każde działanie organu samorządu terytorialnego musi mieć podstawę w obowiązującym prawie. Działanie na podstawie i w granicach prawa to takie działania organu, którego umocowanie wynika z właściwego przepisu prawa.
Jaka podstawa prawna?
Przypomnienie ww. podstawowej zasady funkcjonowania organów jednostek samorządu terytorialnego nabiera szczególnego znaczenia w kontekście poruszonej problematyki, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta