Czy udziały i akcje spółek zależnych są przedsiębiorstwem spółki matki
Zbycie przez spółkę matkę udziałów lub akcji w spółce zależnej może prowadzić do zbycia przedsiębiorstwa spółki holdingowej. To zaś oznacza dodatkowe wymogi korporacyjne i ryzyka transakcyjne.
Istota spółki holdingowej sprowadza się do posiadania przez nią akcji lub udziałów w spółkach zależnych. Może temu towarzyszyć prowadzenie przez spółkę holdingową samodzielnej działalności gospodarczej, ale nie musi. Często bowiem zdarza się, że spółka matka ogranicza swoją aktywność jedynie do wykonywania praw udziałowych w spółkach córkach i stanowi swoisty wehikuł operacyjno-korporacyjny, za pośrednictwem którego realizowane są cele gospodarcze i biznesowe grupy kapitałowej.
Co więcej, jako regularną alternatywę dla transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (asset deal) traktuje się w obrocie zbycie udziałów lub akcji (share deal), gdyż spółka jest zorganizowaną i prowadzącą do ograniczenia odpowiedzialności inwestora formą prowadzenia działalności gospodarczej przy udziale zorganizowanego zespołu aktywów i pasywów. W tym ujęciu zbycie udziałów lub akcji jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta