Jak skutecznie zarządzać portfelem patentowym
Dla utrzymania praw i maksymalizacji korzyści płynących z innowacji kluczowe jest regularne monitorowanie i przedłużanie ochrony patentów. Jej utratę może spowodować m.in. zwłoka w dokonywaniu opłat.
Portfel patentowy to nic innego jak zbiór przede wszystkim patentów posiadanych przez jedną firmę. Patenty wchodzące w skład portfela mogą obejmować całkowicie różne rozwiązania lub powiązane patenty – „rodziny”. Celem tworzenia portfela jest ochrona wynalazków, rozwiązań firmy, zapewniająca jej wyłączność, przewagę rynkową i ograniczająca konkurencję. Patent to bowiem nic innego jak legalny, choć ograniczony terytorialnie i czasowo monopol.
Szerszym pojęciem, z którym można się spotkać, jest portfel praw własności intelektualnej (IP). Obejmuje on nie tylko patenty, ale także inne formy ochrony własności intelektualnej, jak np. znaki towarowe, wzory przemysłowe, prawa autorskie, tajemnice handlowe. Posiadanie zgłoszeń czy patentów to jeden etap, a umiejętne zarządzanie nimi to już drugi. Zarządzanie portfelem patentowym jest nie tylko wymogiem prawnym, ale i strategiczną decyzją.
Skład portfela
W skład portfela patentowego mogą wchodzić:
∑ patenty: dokumenty prawne przyznające wyłączność na wykorzystanie wynalazku przez określony czas na danym terytorium, na dane rozwiązanie,
∑ zgłoszenia patentowe: wnioski złożone w urzędach patentowych, które są w trakcie rozpatrywania,
∑ licencje: umowy, na podstawie których właściciel patentu udziela prawa do korzystania z wynalazku innym podmiotom,
∑ dokumentacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta