Nie zawsze sam podatnik zdecyduje jak opodatkować przychody z najmu
Ze źródła przychodów, jakim jest najem, wykluczone są kwoty uzyskiwane z dzierżawy składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Ustawa o PIT rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Artykuł 10 ust. 1 ustawy o PIT zawiera katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu PIT. Jeden i ten sam przychód może stanowić przychód wyłącznie z ednego źródła. Nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego źródła.
Jeśli chodzi o przychód z umów najmu, to może on być zakwalifikowany do jednego z dwóch odrębnych źródeł przychodów:
∑ pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT),
∑ najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) – tzw. najem prywatny.
Działalność gospodarcza
Działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta