Biura: rynek dwóch prędkości
W maju najszybciej – średnio 350 dni – wynajmowały się budynki klasy B. Moduły w biurowcach najwyższej jakości były dostępne w ofercie przeciętnie 479 dni.
Ruch na rynku biur jest wciąż całkiem duży. Przeprowadzki, jak mówi Anna Szymańska, dyrektor działu powierzchni biurowych w firmie doradczej Newmark Polska, są napędzane takimi czynnikami, jak optymalizacja kosztów, potrzeba elastyczności i dostosowania powierzchni do nowoczesnych standardów pracy.
– Firmy przenoszą się zarówno z dużych biur do mniejszych, elastyczniejszych przestrzeni, wynajmując część powierzchni w biurach coworkingowych, jak i z mniej atrakcyjnych lokalizacji do biur oferujących lepsze warunki pracy i nowoczesną infrastrukturę – mówi Szymańska.
Jak długo wynajmują się biura
Firmy, które przenoszą się z biur w centralnych lokalizacjach, z reguły wybierają biurowce w centrum, by wciąż mieć prestiżowy adres. Ekspertka Newmark Polska zauważa, że przeprowadzka często oznacza redukcję powierzchni średnio o ok. 15–30 proc.
Krzysztof Foks, ekspert REDD, zaznacza, że maj nie przyniósł drastycznych zmian na rynku biur. – Oferta dostępnych powierzchni powiększyła się o 110,5 tys. mkw. w 315 unitach biurowych – podaje. – Zniknęły zaś 192 unity o łącznej powierzchni 69,5 tys. mkw. To znacznie niższe wyniki niż w kwietniu, kiedy to oferta powiększyła się o 194 tys. mkw. w 47 unitach. Z oferty zniknęło zaś 131 tys. mkw. w 432 unitach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta