Mocny złoty wymusi cięcie stóp?
Prawdopodobieństwo scenariusza,w którym bank centralny zostanie zmuszony do cięcia stóp, nie jest zerowe – mówi Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton.
W czasie niedawnego Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie prowadził pan obrady makroekonomicznego „okrągłego stołu”, przy którym ekonomiści komentowali konsens oparty na ankiecie dotyczącej prognoz dla polskiej gospodarki. Widać było podział – część ekonomistów oceniało przyszłość naszej gospodarki wyraźnie lepiej niż zapisana w konsensie średnia ocen z ankiety, część twierdziła zaś, że ten obraz aż tak różowy nie jest. Po której z tych stron pan by się opowiedział?
To trudne pytanie. Bo to trochę tak, jakby zapytać, czy monetą jest bardziej awers czy rewers, a przecież ona składa się z obu tych stron. Jeśli mielibyśmy trzymać się porównania z monetą, to myślę, że na awersie moglibyśmy umieścić wyraźne przyspieszenie dynamiki PKB. Będzie go napędzała przede wszystkim, co już widać w danych za pierwszy kwartał, bardzo mocno przyspieszająca konsumpcja prywatna, która odbije po spadku w zeszłym roku. Na wzrost konsumpcji przełoży się wzrost pensji, taki organiczny, bez wspomagaczy, ale mamy też wspomagacze, czyli bardzo wyraźny wzrost płac w sektorze budżetowym, mamy też do czynienia z silnym wzrostem rent i emerytur, a także ze wzrostem płacy minimalnej. Dynamika ich wzrostu w tym roku bazuje przy tym na wysokiej inflacji, którą mieliśmy w roku poprzednim. Natomiast w tym roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta