Nanoboty radykalnie wydłużą życie
Połączenie biotechnologii z AI przezwycięży ograniczenia organizmu – twierdzi Ray Kurzweil, futurolog i wynalazca. Cel? Połączenie się z maszynami i bycie hiperinteligentnymi istotami żyjącymi w nieskończoność.
Ray Kurzweil od dekad odrzuca śmierć. 76-letni naukowiec w 2005 roku napisał bestsellerową książkę zatytułowaną „The Singularity Is Near” („Osobliwość jest blisko”), gdzie „osobliwość” oznacza fuzję człowieka z maszyną i osiągnięcie przez niego niemal nieograniczonych możliwości, a nawet specyficznie rozumianej nieśmiertelności. Teraz, 25 czerwca, premierę ma jego kolejna książka „The Singularity Is Nearer” („Osobliwość jest bliżej”), która znów rozbudzi dyskusje licznych fanów transhumanizmu, czyli ruchu mającego na celu przekraczanie ograniczeń ludzkiego ciała i umysłu oraz wydłużanie życia dzięki stosowaniu coraz to nowszych technologii.
Nanoroboty kluczem
Jak pisze Kurzweil, to nanotechnologia pomoże przezwyciężyć ograniczenia ludzkiego organizmu. W jaki sposób? Gdy komórki w kółko rozmnażają się i rozmnażają, powstają błędy i uszkodzenia, których liczba z czasem rośnie. Uszkodzenia mogą zostać szybko naprawione przez młode ciało, ale gdy wieku przybywa, jest z tym coraz gorzej. „Jedynym rozwiązaniem (…) jest wyleczenie starzenia się” – przekonuje w swej książce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta