Strukturyzacja obszaru ESG
Czas, który pozostał do wdrożenia nowych wymogów, warto wykorzystać na adaptację, stopniowe porządkowanie procesów, a także edukację.
Za półtora roku kilka tysięcy polskich firm obejmie obowiązek raportowania działań z obszaru zrównoważonego rozwoju za 2025 r., wprowadzony przez unijną dyrektywę Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD). Pośrednio będzie ona dotyczyła dużo większej grupy: kontrahentów, klientów i innych interesariuszy firm zobligowanych do raportowania. Będzie to kolejny etap jej implementacji, bowiem pierwsze podmioty, tzw. jednostki zainteresowania publicznego, będą musiały zmierzyć się z nowymi przepisami przygotowując sprawozdania już za ten rok. To duże wyzwanie, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw. Dlaczego? Wiele z nich do tej pory nie zbierało i nie analizowało danych w obszarze ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny). Nie wymagano od nich także raportowania tego typu wyników. Bez odpowiedniego przygotowania i zdobycia nowej wiedzy – w kontekście regulacji, w tym standardów raportowania wynikających ze wspomnianej dyrektywy (European Sustainability Reporting Standards) – może być im trudno sprostać nowym wytycznym.
Czas wyzwań
Miesiące pozostałe do wdrożenia nowych wymogów warto wykorzystać na adaptację, stopniowe porządkowanie procesów, a także edukację. Nowe regulacje poza wprowadzeniem obowiązku raportowania, znacznie rozszerzają zakres ujawnianych informacji, co w wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta