Ulga dla chorych z najcięższymi przypadkami hemofilii
Na ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia lipcowej liście leków refundowanych znalazł się specyfik znacznie upraszczający proces niezbędnej profilaktyki u chorych na hemofilię. Zmiana dotyczy najcięższych przypadków. Powinna przynieść ulgę zarówno małym pacjentom, jak i ich rodzicom.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę leków refundowanych, która będzie obowiązywać od lipca. Jak podał resort, znajdzie się na niej 31 nowych terapii. Jest to osiem terapii onkologicznych oraz 23 terapie nieonkologiczne, w tym sześć w chorobach rzadkich. Łącznie w porównaniu z poprzednią listą nastąpiły 74 zmiany.
Wśród nowych refundowanych terapii znalazło się leczenie w ramach programu „Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B” dla populacji pediatrycznej niepowikłanej inhibitorem (które z różnych względów nie mogą stosować profilaktyki dożylnej). Jest to zmiana długo oczekiwana zarówno przez ekspertów, którzy wnioskowali o zwiększenie dostępu do najnowocześniejszych terapii dla pacjentów, jak i przez środowisko rodzin dzieci z hemofilią.
Ulga dla pacjentów
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, mówi wprost: – To bardzo dobra informacja, której oczekiwaliśmy już od jakiegoś czasu, ponieważ podstawową zaletą refundowanego leku jest znacznie łatwiejsze i mniej obciążające pacjenta użycie – wskazuje ekspert.
Jak tłumaczy, lek, który trafił na listę refundacyjną, jest podawany podskórnie i gwarantuje przede wszystkim zabezpieczenie przed samoistnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta