Wyrok ETPC: obywatel ma prawo do ochrony przed zmianami klimatycznymi
Nowe regulacje z zakresu ESG są źródłem obowiązków, których naruszenie może prowadzić do sporów sądowych. Najnowsze orzecznictwo dotyczące Europejskiej Konwencji Praw Człowieka potwierdza, że obowiązki związane z ochroną klimatu „należy traktować poważnie”.
Takie dokładnie określenie padło w kwietniowym wyroku Wielkiej Izby w sprawie Verein KlimaSeniorinnen Schweiz i in. v. Szwajcarii (skarga nr 53600/20), w którym Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i art. 6 § 1 (dostęp do sądu) na tle zarzutu niewywiązania się Konfederacji Szwajcarskiej z obowiązków wynikających z Konwencji w sprawie zmian klimatu przyjętej w 2015 r. w Paryżu, gdy 195 państw zawarło historyczne porozumienie przeciwdziałające zmianom klimatycznym.
Seniorzy skarżą szwajcarskie władze
Sprawa dotyczyła skargi złożonej przez szwajcarskie stowarzyszenie Verein KlimaSeniorinnen Schweiz, którego członkiniami są osoby w wieku senioralnym. Skargę podpisały też cztery osoby fizyczne, członkinie stowarzyszenia w wieku powyżej 80 lat, które skarżyły się na problemy zdrowotne, nasilające się podczas fal upałów, znacząco wpływając na ich życie, warunki życia i samopoczucie. Najstarsza z nich, urodzona w 1931 r., zmarła w trakcie postępowania przed Trybunałem. Skarżący uważali, że władze szwajcarskie nie podejmują wystarczających działań, pomimo ich obowiązków wynikających z Konwencji, w celu złagodzenia skutków zmian klimatu.
Trybunał przyjął, że art. 8 Konwencji obejmuje prawo do skutecznej ochrony przez władze państwowe przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta