Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyrektywa DAC-7 – platformy muszą udostępnić dane sprzedawców

05 lipca 2024 | Biznes | Bartłomiej Łącki

1 lipca 2024 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ma ona przeciwdziałać zjawiskom uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej oraz zwiększyć dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.

Znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami określa obowiązki wynikające z dyrektywy Rady (UE) 2021/514 z 22 marca 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (dyrektywa DAC-7).

1. Jakie obowiązki ustawa nakłada na operatorów?

Nowe przepisy nakładają na operatorów platform obowiązki gromadzenia, weryfikowania i przekazywania określonych informacji o sprzedawcach dokonujących przy pomocy dostarczanej platformy transakcji, których przedmiotem jest:

∑ udostępnienie nieruchomości;

∑ świadczenie usług osobistych (np. drobne usługi codzienne, takie jak prace hydrauliczne, roboty budowlane, usługi fryzjerskie itp.);

∑ sprzedaż towarów;

∑ udostępnienie środków transportu (np. najem).

Obowiązki sprawozdawcze obejmą także okres sprzed wejścia w życie ustawy., tj. od dnia 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. Nowe obowiązki stanowić będą niewątpliwie wyzwanie dla podmiotów z sektora e-commerce, tym bardziej że ich spełnienie wiązać się będzie chociażby z koniecznością wdrożenia nowych rozwiązań oraz zmianą dotychczasowych warunków świadczenia usług.

Jest to tym bardziej istotne, że brak należytego wypełniania obowiązków ciążących na operatorach platform może skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 1 mln...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12916

Wydanie: 12916

Spis treści
Zamów abonament