Familijny biznes nie traci na najmie
Fundacja rodzinna nie musi płacić 25 proc. CIT od krótkoterminowego wynajmu apartamentów.
Budowane latami polskie biznesy familijne z niecierpliwością czekały na przepisy, które pozwolą im na sprawne i efektywne przeprowadzenie procesu sukcesji. Zwłaszcza zapewnią korzystne zasady opodatkowania.
Gdy weszły w życie, fundacje rodzinne zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu, ale pojawiły się też liczne wątpliwości i spory. Ważny, dotyczący opodatkowania najmu przesądził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (WSA).
Krótki najem fundacyjny...
W sprawie chodziło o zasady opodatkowania krótkoterminowego wynajmu apartamentów przez familijny biznes. Z wnioskiem o interpretację wystąpił do fiskusa przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność.
Wyjaśnił, że w przyszłości zamierza wnieść jako darowiznę do fundacji rodzinnej, której będzie fundatorem, nieruchomość. Konkretnie apartamentowiec z ośmioma apartamentami przeznaczonymi na wynajem. Z wniosku wynikało, że po jego nabyciu fundacja rodzinna będzie zajmować się najmem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta