Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how – jak je chronić?
Skuteczna ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how, zastosowana obok ochrony własności przemysłowej, pozwala jeszcze lepiej zabezpieczyć inwestycje poczynione przez przedsiębiorcę w jego działalność gospodarczą, w tym nowe technologie.
Tajemnica przedsiębiorstwa oraz know-how są równie istotnymi zasobami przedsiębiorcy jak własność przemysłowa. Niezależnie od zabezpieczenia przedmiotów praw własności przemysłowej (m.in. wynalazków czy znaków towarowych), przedsiębiorca powinien wdrożyć środki organizacyjne i techniczne chroniące jego tajemnicę przedsiębiorstwa oraz know-how.
Tajemnica przedsiębiorstwa została uregulowana w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W dużym uproszczeniu, obejmuje ona wszelkie nieujawnione publicznie informacje istotne dla prowadzenia działalności gospodarczej przez określonego przedsiębiorcę. Natomiast know-how – również w dużym uproszczeniu – to poufna wiedza i doświadczenia techniczne, które dotyczą szeroko pojętej produkcji czy świadczenia usług. Często zakresy tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how krzyżują się, co oznacza przykładowo, że przynajmniej w pewnych zakresie określone know-how może zostać uznane jednocześnie za tajemnicę przedsiębiorstwa.
Powyższe rodzi istotne pytanie, jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa i know-how? Czy należy je zarejestrować we właściwym urzędzie, tak jak np. znaki towarowe? Czy przedsiębiorca musi wdrożyć odpowiednie procedury, żeby zapewnić ochronę tajemnicy swojego przedsiębiorstwa i know-how?
Tajemnica przedsiębiorstwa
W świetle przepisów prawa, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta