Zmiany w prawie ważne dla sektora produktów bateryjnych
Na podstawie nowych przepisów producenci dostarczający na rynek państwa członkowskiego baterie są objęci rozszerzoną odpowiedzialnością. Zobowiązani są do pokrycia kosztów związanych z selektywną zbiórką, transportem, przetwarzaniem zużytych baterii oraz informowaniem o zarządzaniu odpadami.
radca prawny, senior associate w zespole Ochrony Środowiska kancelarii CMS
lawyer w zespole Ochrony Środowiska kancelarii CMS
Rozporządzenie 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii (zwane dalej „Rozporządzeniem”) zmienia dyrektywę 2008/98/WE oraz rozporządzenie (UE) 2019/1020 i jednocześnie uchyla dotychczasową regulację w tym zakresie, tj. dyrektywę 2006/66 (zwaną potocznie „dyrektywą bateryjną”). Rozporządzanie częściowo weszło w życie 18 lutego 2024 r. Dla części zmian zaplanowano okresy przejściowe.
Zakres i cel rozporządzenia
Podstawą wprowadzenia nowego Rozporządzenia jest plan przekształcenia Unii Europejskiej w środowisko nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki, która z czasem osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych i w ramach której wzrost gospodarczy będzie oddzielony od wykorzystania zasobów naturalnych.
Rozporządzenie zawiera 143 motywy, 96 artykułów i 15 załączników. Obszerność Rozporządzenia jest konsekwencją istotności i kompleksowości uregulowanych w nim kwestii. Rynek baterii staje się coraz bardziej strategiczny na poziomie światowym, a postęp naukowy i techniczny w dziedzinie technologii baterii wymusza zmiany w przepisach prawnych. Baterie stanowią bowiem istotny element dla wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu, a także są jednym z warunków niezbędnych do osiągnięcia celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta