Zagrożone przywództwo Paryża
Jak Unia Europejska może zachować konsensus w sprawie Ukrainy w obliczu możliwego przejęcia władzy przez Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen – analizują eksperci.
Francuscy obywatele są poróżnieni nie tylko w kwestii polityki wewnętrznej; nie zgadzają się również w kwestii polityki zagranicznej. Jeśli dojdzie do współpracy pomiędzy prezydentem Emmanuelem Macronem a rządem pod przewodnictwem Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, istnieje duże ryzyko, że Ukraina zamieni się niejako w polityczne pole bitwy. Nie z powodu braku narodowego konsensusu w sprawie poparcia dla niej – taki konsensus istnieje – ale dlatego, że istnieją rozbieżności co do tego, co robić dalej w związku z wojną. Jeśli te podziały zostaną upolitycznione, mogą zniszczyć obecny konsensus w sprawie wspierania Kijowa. Spór wewnętrzny w kwestii polityki ukraińskiej byłby wyjątkowo szkodliwy dla unijnej jedności, dla Ukrainy, a w ostatecznym rozrachunku dla francuskiego i europejskiego bezpieczeństwa.
Przez ostatnie dwa lata obywatele Francji doświadczyli takiego samego „élan du coeur” (impulsu serca), jak wielu innych Europejczyków – i w zasadzie zaakceptowali zmianę polityki Macrona na korzyść Kijowa po jego fatalnych wysiłkach na rzecz ułożenia stosunków między Ukrainą a Rosją w lutym i marcu 2022 r. Poparcie dla Kijowa i wysyłanie mu broni stało się tak powszechne, że wszyscy trzej główni konkurenci w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta