Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emisja obligacji – obowiązki emitenta i zasady księgowania

08 lipca 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Marek Barowicz

Emisja obligacji polega na przekazaniu kapitału podmiotom gospodarczym przez inwestorów (obligatariuszy). Jest to popularny sposób uzyskiwania dodatkowego finansowania na działalność tych podmiotów i na konkretne projekty.

Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Przez obligacje emitowane w serii rozumie się obligacje reprezentujące prawa majątkowe podzielone na określoną liczbę równych jednostek.

Emisja obligacji powoduje powstanie kosztów emisji obligacji, np. kosztów emisji elektronicznej, kosztów prowizji pobranej przez pośredników (Wn konto „Koszty finansowe”; Ma konto „Pozostałe rozrachunki”) oraz kosztów związanych z emisją obligacji, takich jak opracowanie prospektu emisyjnego czy przeprowadzenie akcji reklamowej (Wn konto „Koszty według rodzajów” lub konto „Koszty zarządu”; Ma konto „Pozostałe rozrachunki”).

Co zawierają warunki emisji

Świadczenia wynikające z obligacji, sposób ich realizacji oraz związane z nimi prawa i obowiązki emitenta i obligatariuszy są określone w warunkach emisji (Wn konto „Rachunki bankowe”; Ma konto „Pozostałe rozrachunki”). Warunki emisji sporządza się w języku polskim w formie jednolitego dokumentu. W przypadku obligacji o wartości nominalnej stanowiącej równowartość co najmniej 100 tys. euro, wyrażoną w walucie polskiej lub innej, ustaloną przy zastosowaniu średniego kursu euro lub średniego kursu tej waluty ogłaszanego przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12918

Wydanie: 12918

Spis treści

Reklama

Zamów abonament