Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć VAT od usług chmurowych

08 lipca 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Adrian Ptak

Nabycie usług chmury obliczeniowej zazwyczaj będzie się opodatkowane na zasadach odwrotnego obciążenia. Na usługobiorcy będą więc ciążyć obowiązki podatkowe, w szczególności obliczenia i zapłaty należnego VAT.

Usługi chmury obliczeniowej stają się coraz częściej używane przez przedsiębiorców. Rozwiązania on premises zastępowane są rozwiązaniami SaaS (Software as a Service). Większość organizacji korzysta z usług platform umożliwiających prowadzenie wideokonferencji, poczty elektronicznej czy elektronicznego kalendarza.

Polscy przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości jak są opodatkowane nabywane usługi na gruncie VAT.

Unijna definicja

Zgodnie z art. 6 pkt 30 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2555 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii „usługa chmurowa oznacza usługę cyfrową umożliwiającą administrowanie na żądanie skalowalnym i elastycznym zbiorem zasobów obliczeniowych do wspólnego wykorzystywania oraz szeroki dostęp zdalny do tego zbioru, w tym również, gdy takie zasoby są rozproszone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12918

Wydanie: 12918

Spis treści

Reklama

Zamów abonament