Jak rozliczyć VAT od usług chmurowych
Nabycie usług chmury obliczeniowej zazwyczaj będzie się opodatkowane na zasadach odwrotnego obciążenia. Na usługobiorcy będą więc ciążyć obowiązki podatkowe, w szczególności obliczenia i zapłaty należnego VAT.
Usługi chmury obliczeniowej stają się coraz częściej używane przez przedsiębiorców. Rozwiązania on premises zastępowane są rozwiązaniami SaaS (Software as a Service). Większość organizacji korzysta z usług platform umożliwiających prowadzenie wideokonferencji, poczty elektronicznej czy elektronicznego kalendarza.
Polscy przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości jak są opodatkowane nabywane usługi na gruncie VAT.
Unijna definicja
Zgodnie z art. 6 pkt 30 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2555 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii „usługa chmurowa oznacza usługę cyfrową umożliwiającą administrowanie na żądanie skalowalnym i elastycznym zbiorem zasobów obliczeniowych do wspólnego wykorzystywania oraz szeroki dostęp zdalny do tego zbioru, w tym również, gdy takie zasoby są rozproszone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta