Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynajem lokalu przez fundację rodzinną – czy zawsze bez podatku

08 lipca 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Przemysław Szwed

Przychody (dochody) uzyskiwane przez fundację rodzinną z najmu nieruchomości lub lokali wchodzących w jej skład co do zasady nie są opodatkowane. W pewnych przypadkach fundacja zapłaci jednak CIT według stawki 19 proc. lub 25 proc.

Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez fundację rodzinną z najmu nieruchomości lub poszczególnych lokali wchodzących w jej skład zależy do tego, na rzecz jakiego podmiotu lokal jest wynajmowany i jaki jest charakter tego wynajmu.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT dochody fundacji rodzinnych korzystają ze zwolnienia z CIT. Przy czym zwolnienie to nie ma zastosowania w przypadkach wskazanych w art. 6 ust. 6-8 tej ustawy.

Bez zwolnienia w trzech przypadkach

1. Zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy o CIT wskazane zwolnienie nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b ustawy o CIT (podatek od przychodów z budynków) oraz art. 24q ustawy o CIT.

W myśl art. 24q ust. 1 ustawy o CIT podatek dochodowy od przekazanego lub postawionego do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio:

∑ świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej,

∑ mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej,

∑ świadczenia w postaci ukrytych zysków

wynosi 15 proc. podstawy opodatkowania.

W art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej mowa jest o świadczeniu, przez które należy rozumieć składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12918

Wydanie: 12918

Spis treści

Reklama

Zamów abonament