Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy należy potrącać koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi

15 lipca 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Grzegorz Matysek

Moment potrącalności kosztów podatkowych z tytułu wynagrodzeń pracowniczych oraz finansowanych przez pracodawcę składek ZUS co do zasady nie budzi wątpliwości. Niestety w odniesieniu do wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia i o dzieło jest inaczej.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT koszty:

∑ bezpośrednio związane z przychodami (tzw. bezpośrednie) są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (art. 15 ust. 4),

∑ inne niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. pośrednie) są potrącalne w dacie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d).

Zasady potrącalności kosztów podatkowych zdają się więc być jasne. Są to jednak reguły ogólne. Niektóre kategorie wydatków/kosztów ustawodawca traktuje w sposób szczególny – dotyczy to m.in. kosztów wynagrodzeń pracowników i wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia oraz umów o dzieło wraz z narzutami na te wynagrodzenia. Mają do nich zastosowanie następujące regulacje szczególne ustawy o CIT:

∑ art. 15 ust. 4g, z którego wynika, że należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga (dotyczącego pracowniczych planów kapitałowych), stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony; w przypadku uchybienia temu terminowi do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12924

Wydanie: 12924

Spis treści
Zamów abonament