Zniesienie zakazu etatu. Jest petycja, adwokaci podzieleni
Do Sejmu trafił kolejny apel adwokatów o umożliwienie im zarobkowania na umowie o pracę.
Tym razem to już petycja wielokrotna, kierowana oddolnie przez prawników i prawniczki. Chodzi o wykreślenie art. 4 b ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo o adwokaturze, czyli przepisu zakazującego pracy na podstawie stosunku pracy dla adwokatów.
Pismo trafiło do sejmowej Komisji Petycji i zostało skierowane do Biura Ekspertyz i Skutków Regulacji. Teraz pozostało czekać na wyznaczenie terminu posiedzenia Komisji. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, rozstrzygnięcie w tej sprawie może nastąpić dopiero we wrześniu. A sprawa nie jest jednoznaczna. Zdania w samej korporacji są podzielone.
Śmieciowy problem?
O czym piszą w petycji adwokatki i adwokaci?
– Artykuł 4 b ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo o adwokaturze został wprowadzony w 1997 r. do ustawy i zakazuje adwokatom pozostawania w stosunku pracy, czyli krótko mówiąc, pracy na etacie. Zakres zakazu zawierania umów o pracę jest niepotrzebny, a przede wszystkim jest niezwykle szkodliwy, a także rażąco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta