Kiedy zagraniczne fundusze inwestycyjne są zwolnione z CIT
Jeśli instytucje wspólnego inwestowania z zagranicy podlegają właściwemu organowi nadzorującemu rynek finansowy, poprzez bezpośredni nadzór sprawowany przez organ nad spółką zarządzającą tą instytucją, to przy spełnieniu pozostałych ustawowych warunków, ich dochody mogą podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 13 marca 2024 r. (I SA/Gd 1097/23).
Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą i miejscem zarządu na terytorium Polski i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wraz z innymi podmiotami powiązanymi (polskimi rezydentami) zaciągnął pożyczkę od funduszu R. z siedzibą w Luksemburgu (niepowiązanego z wnioskodawcą) i spłaca od niej odsetki.
Wnioskodawca chciał potwierdzić, że nie jest zobowiązany do poboru podatku u źródła od odsetek wypłacanych na rzecz funduszu R, ponieważ stanowią one dochody zwolnione od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT. Gdyby jednak stanowisko w tym zakresie zostało uznane za nieprawidłowe, wnioskodawca zamierzał potwierdzić, że może zastosować obniżoną (5-proc.) stawkę podatku u źródła wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
We wniosku o interpretację wskazano, że fundusz R. spełnia wszystkie formalne i materialne warunki zastosowania zwolnienia jego dochodów z CIT w Polsce na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58. Wskazano m.in., że zgodnie z luksemburskimi przepisami fundusz R. jest zarządzany przez inny podmiot (AAIFM), który podlega bezpośredniemu nadzorowi Komisji Nadzoru nad Sektorem Finansowym w Luksemburgu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta