Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zamiast związku metropolitarnego chcielibyśmy stworzyć jedną gminę

15 lipca 2024 | Życie Regionów | Janina Blikowska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Naszym głównym zadaniem jest, by cała metropolia stała się atrakcyjnym miejscem do życia i przyciągała kolejne osoby, które by się u nas osiedlały. Jednym z pomysłów jest, by teren całej metropolii stał się jednym miastem, a jego potencjał był bardziej widoczny – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) została utworzona siedem lat temu, a pół roku później rozpoczęła działalność. Jednym z jej głównych celów było, aby nadać rozwojowi przestrzennemu charakter metropolitalny, ujednolicony i zracjonalizowany. Co z tego wyszło?

Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim daje pewne kompetencje i możliwości działania. Jednak najwięcej kompetencji przyznano nam w sprawie transportu publicznego i tutaj bardzo dużo zostało zrobione.

A jeśli chodzi o planowanie przestrzenne, tu kompetencje są tylko opiniujące wobec planów miast i gmin, a nie są to kompetencje władcze, które by pozwalały osiągać wielkie efekty. Ale i tak pewne dokumenty strategiczne, wspólnie z gminami, udało nam się w tej materii uzgodnić, a nasze założenia co do planowania przestrzennego to przedsięwzięcie zakrojone na lata.

Skoro GZM to wspólna komunikacja miejska dla związku metropolitalnego, co tu się udało poprawić? Oprócz tego, że np. w Zabrzu bilety krótkookresowe są drogie…

Po pierwsze, ograniczyliśmy koszty organizacji transportu publicznego na terenie metropolii. Kiedyś było trzech organizatorów, a dziś jest jeden i to dużo tańszy niż tych trzech.

A co najważniejsze – wprowadziliśmy wspólną taryfę dla całej metropolii. Mieszkańcy np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12924

Wydanie: 12924

Spis treści
Zamów abonament