Czy za węzeł betoniarski trzeba płacić podatek
Węzeł betoniarski stanowi jeden przedmiot materialny, samoistny pod względem technicznym (jedną rzecz), a w konsekwencji wolnostojącą instalację przemysłową podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowla.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 25 kwietnia 2024 r. (I SA/Po 690/23).
Przyszły potencjalny podatnik zwrócił się do lokalnego organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie objęcia podatkiem od nieruchomości mobilnego i łatwo demontowanego węzła betoniarskiego złożonego z wielu elementów składowych. Sam węzeł miał być przedmiotem leasingu.
Zdaniem podatnika tak opisany obiekt nie stanowił przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości w ogóle. Tymczasem organ podatkowy, a za nim sąd administracyjny uznały, że kwestia możliwości łatwego demontażu i mobilności przedmiotowego węzła nie ma znaczenia dla sprawy. Węzeł stanowi również jeden przedmiot pod względem technicznym, co uzasadnia opodatkowanie go jako budowli.
Komentarz eksperta
Mateusz Gębarowski, senior konsultant w zespole podatku od nieruchomości Deloitte
Wątek węzłów betoniarskich cyklicznie wraca jak bumerang w kontekście opodatkowania podatkiem od nieruchomości i stanowi potencjalne zmartwienie dla ich posiadaczy. Gdy wydawało się, że w poprzednich latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta