Najbardziej opłacalne studia straciły ostatnio część swojej przewagi
Kierunki związane z nowymi technologiami nadal dają najwyższe zarobki zaraz po dyplomie, jednak w badaniu ELA widać skutki spowolnienia w branży technologicznej.
Informatyka nie bez powodu utrzymuje się od kilku lat na czele listy najchętniej wybieranych kierunków studiów, przyciągając rocznie ponad 40 tys. kandydatów – wynika z najnowszej, dziewiątej już edycji ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ELA), która objęła osoby kończące uczelnie w 2022 r.
Biorąc pod uwagę studia stacjonarne II stopnia i jednolite magisterskie, zawodowy start nadal najlepiej wygląda w przypadku absolwentów kierunków związanych z nowymi technologiami, a konkretnie z informatyką. W pierwszej dziesiątce studiów, które w pierwszym roku po dyplomie zdobytym w 2022 r. zapewniały najwyższe zarobki, aż dziewięć to informatyka. Podobnie jest zresztą w pierwszej dwudziestce najbardziej opłacanych studiów, zdominowanej przez informatykę.
Opłaca się studiować
Absolwenci studiów informatycznych są zdecydowanymi liderami pod względem wysokości przeciętnych zarobków. W pierwszym roku pracy na etacie mediana ich płac przekraczała 12,4 tys. zł brutto miesięcznie. To oznaczało prawie dwukrotność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta