Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwołanie z urlopu. Kiedy jest możliwe i z czym się wiąże?

25 lipca 2024 | Kadry i Płace | Katarzyna Dobkowska

WYPOCZYNEK | Czy pracodawca ma prawo swobodnie zdecydować o przerwaniu wypoczynku pracownika? Co ma zrobić, jeżeli nie może nawiązać z nim kontaktu? Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec osoby, która ignoruje wezwanie szefa?

Trwa sezon urlopowy, w związku z czym wielu pracowników jednocześnie przebywa na urlopach. W wielu branżach okres letni łączy się ze swoistym spowolnieniem. Niektóre muszą jednak działać na pełnych obrotach przez cały rok. Są też takie, które ze względu na sezonowość to właśnie latem działają najprężniej. Mimo że pracodawcy planując urlopy biorą pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, mogą zdarzyć się sytuacje wymagające odwołania pracownika z urlopu.

- Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Tak. Kodeks pracy w art. 167 wyraźnie na to zezwala. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Oznacza to, że pracodawca nie ma pełnej swobody w tym zakresie. Może to zrobić tylko wtedy, gdy sytuacja będzie nadzwyczajna, już po rozpoczęciu urlopu wystąpią nowe i niemożliwe wcześniej do przewidzenia okoliczności wymagające obecności pracownika w pracy, np. niezapowiedziana kontrola, w trakcie której tylko przebywający na urlopie pracownik może reprezentować pracodawcę, gdyż tylko on posiada wiedzę pozwalającą mu odpowiedzieć na pytania kontrolujących.

- Czy odwołanie z urlopu wymaga jakiejś szczególnej formy?

Przepisy nie przewidują żadnej szczególnej formy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12933

Wydanie: 12933

Spis treści

Logistyka (2) + Komunikaty (2)

Zamów abonament