Nasza przyjaźń potrzebuje znaków
Podczas obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego Niemcy będą reprezentowane przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera – informuje Viktor Elbling, ambasador Niemiec w Warszawie.
W przyjętym podczas konsultacji międzyrządowych polsko-niemieckim Planie Działania znalazła się zapowiedź utworzenia „Domu Niemiecko-Polskiego w centralnej lokalizacji w Berlinie” powiązanego z pomnikiem ku czci polskich ofiar II wojny światowej. Kiedy dokładnie można się spodziewać inauguracji Domu i pomnika? Czy lokalizacja i skala tego projektu będzie porównywalna z Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy w sąsiedztwie Bramy Brandenburskiej? Do tej pory tylko kanclerz Schröder uczestniczył (w 60. rocznicę) w obchodach wybuchu Powstania Warszawskiego. Czy na 80. rocznicę mógłby przyjechać kanclerz Scholz?
Dom Polsko-Niemiecki ma być zarówno miejscem pamięci, jak i miejscem edukacji i spotkań. Istotna część projektu ma zostać poświęcona dokumentacji historycznej, zwłaszcza przedstawieniu okresu drugiej wojny światowej i niemieckiej okupacji. Rząd federalny przyjął w czerwcu szczegółową koncepcję realizacji tego projektu. Kolejnym krokiem będzie podjęcie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta