Ważne jest dobro pokrzywdzonych
Chociaż niejawne procesy nie pozwalają kontrolować pracy sądu, to eksperci nie oczekują zmian w obecnych przepisach.
W przypadku procesów niejawnych sądy odmawiają mediom nie tylko udziału w rozprawie, ale także uzyskania uzasadnienia wyroku. Ograniczenie dostępu do informacji uniemożliwia natomiast kontrolę nad transparentnością sprawowania wymiaru sprawiedliwości oraz nad przestrzeganiem przez sądy wymaganych reguł działania. Z kolei publiczne ujawnienie szczegółów sprawy procesowej koliduje z potrzebą konstytucyjnej ochrony prawnej życia prywatnego, czci i dobrego imienia. Warto rozważyć, w jaki sposób znaleźć kompromis.
Sąd ma takie uprawnienia
Adwokat Jacek Dubois z kancelarii Dubois i Wspólnicy podkreśla, że w sytuacji, gdy rozprawa jest jawna, to jawne jest orzeczenie sądu, a do wglądu można uzyskać dokumenty dotyczące sprawy. I chociaż jawność rozpraw jest zasadą, to art. 360 kodeksu postępowania karnego wskazuje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta